|
Bine ai venit,
Vizitator
|
|
Dani, tu scri ca acum a venit Decizia .
A venit prin plic postal . Plicul are data postei,data primirii . Acela este actul oficial care confirma data . De aceia spuneam ca scrisorile sunt acte oficiale , sunt datate si semnate . |
|
|
" Daca batranetea ar putea si tineretea ar stii ..."
Noi, Mona si Dan ne bucuram de solidaritatea noastra, a tuturor forumistilor. Aveti admiratia noastra ! Fiind aici, simtim prietenia voastra.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Spuneti-mi, va rog, in temeiul carei legi, in ce termen si unde se depune o contestatie la decizia de pensionare, caci mi-a sosit si era sa o iau pe campii ... avand incredibila pensie de 248 RON, dupa 9 ani si ceva de munca, studii superioare si vreo 3-4 ani de salarii "babane" rau!
Pai sa nu il strang de gat pe Ponta, pe Basescu sau pe oricine-oi gasi acum in Casa Poporului, altcineva decat femeile de servici sau soferii?! Bataie de joc! Va multumesc si ... o zi faina! |
|
|
Who knows what the tide can bring?!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Ca sa nu fac vre-o greseala, vedeti dv. exact care este legea cu articolul de rigoare in baza careia sa actionati! Banuiesc ca ar fi art. 106 alin.2 din Legea nr. 263/2010. Dar inca odata, cercetati dv. mai cu de-amanuntul! Multa sanatate si... Doamne-ajuta!
|
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Sandiana, pokuletz78
|
|
Va multumesc pentru promptitudine!
Totodata, va rog sa nu-mi mai vorbiti pe acest ton protocolar, pentru ca am numai 35 de ani si - in plus fata de asta - ma numesc Nicusor; Popovici Nicusor. Deci, sunt mai mititel... Iar persoana a II-a plural nu se potriveste cu Nicusor. O zi faina! |
|
|
Who knows what the tide can bring?!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Subscriu raspunsului lui Ihdsimmeu .
Precis in Legea 263/2010 are Articole si Paragrafe in baza careia se aproba/obtine Pensia de Invaliditate . Eu cand am scris ca se poate contesta orice Decizie ma bazez pe toate informatiile din presa . In decizie scrie intr-un paragraf ... Aceasta Decizie poate fi contestata in termen de x zile conform Legii X . De exemplu Incadrarea in Grad de Handicap poate fi constestata in termem de 30 de zile de la instiintare . De aceia spuneam ca Scrisoarea este act emis si trimis de catre Autoritate conform legii , contractului ... Asa prevede Legea 263/2010 Art. 71. – (1) Evaluarea capacităţii de muncă, în vederea stabilirii gradului de invaliditate, se face la cerere, de către medicul specializat în expertiză medicală a capacităţii de muncă, din cadrul CNPP, denumit în continuare medic expert al asigurărilor sociale, iar în cazul persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c) de către comisiile de expertiză medico-militară de pe lângă spitalele din sistemul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională. (2) Pentru evaluarea capacităţii de muncă, cererea şi documentele medicale ale solicitantului se depun la cabinetul de expertiză medicală a capacităţii de muncă din cadrul casei teritoriale de pensii competente în funcţie de domiciliul solicitantului sau, după caz, la comisiile de expertiză medico-militară de pe lângă spitalele din sistemul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională. (3) În urma examinării clinice şi analizării documentelor medicale, medicul expert al asigurărilor sociale completează raportul de expertiză medicală a capacităţii de muncă şi emite decizia medicală asupra capacităţii de muncă. În cazul persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c), comisiile de expertiză medico-militară de pe lângă spitalele din sistemul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională emit decizii medicale de încadrare într-un grad de invaliditate, care vor fi avizate de comisia centrală de expertiză medico-militară a Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor sau Serviciului Român de Informaţii, după caz. (4) În situaţia în care, pentru emiterea deciziei medicale prevăzute la alin. (3), sunt necesare investigaţii sau examinări de specialitate suplimentare, medicul expert al asigurărilor sociale propune, după caz, prelungirea duratei concediului pentru incapacitate temporară de muncă, în condiţiile legii. (5) Decizia medicală prevăzută la alin. (3) se emite în termen de 45 de zile de la data înregistrării cererii şi se comunică în termen de 5 zile de la emitere. În situaţiile prevăzute la alin. (4) termenul de emitere a deciziei medicale se prelungeşte corespunzător. (6) Decizia medicală asupra capacităţii de muncă poate fi contestată, în termen de 30 de zile de la comunicare, la comisiile medicale de contestaţii sau la comisiile centrale de expertiză medico-militară ale Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Serviciului Român de Informaţii, după caz. (7) Comisiile medicale de contestaţii funcţionează în cadrul Centrelor Regionale de Expertiză Medicală a Capacităţii de Muncă şi Institutului Naţional de Expertiză Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Muncă. ( (9) Deciziile comisiilor medicale de contestaţii şi ale comisiilor centrale de expertiză medico-militară ale Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Serviciului Român de Informaţii date în soluţionarea contestaţiilor prevăzute la alin. ( (10) Deciziile medicale asupra capacităţii de muncă, precum şi deciziile prevăzute la alin. (9), necontestate în termen rămân definitive. |
|
|
" Daca batranetea ar putea si tineretea ar stii ..."
Noi, Mona si Dan ne bucuram de solidaritatea noastra, a tuturor forumistilor. Aveti admiratia noastra ! Fiind aici, simtim prietenia voastra.
Ultima editare: by Mona si Dan.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Buna seara
Va rog daca puteti sa ma lamuriti.Am o fata de 26 ani cu handicap grav I, nu a lucrat niciodata si nu am platit contributie la pensii pentru ca nu am stiut ca se poate.Acum am aflat ca pot s-o pensionez de invaliditate daca platesc contributia pentru o luna.Va rog sa ma lamuriti cu legile astea incalcite.Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari: 1. Daca ii depun acum dosarul o sa beneficieze de o pensie de 350 lei sau 6 lei asa cum cineva spunea pe forum. 2. La pensionare o poate incadra in alt grad de invaliditate decat gradul unu? 3. Eu o sa mai am dreptul sa-i fiu asistent personal ( angajat la primarie)? 4. Mai are dreptul si la indemnizatia de handicap de 293 lei? 5. Pensia de invaliditate va fi revizuibila la 1-3 ani?.Nu stiu ce sa fac mai ales ca acum guvernantii nostri sunt pusi pe taieri, vor sa le ia si la persoanele adulte cu sindrom Down insotitorul.Eu doresc sa-i castig un dret in plus nu sa mai taie din putinii bani pe care ii avem 293 indemnizatia ei si 610 salariul meu de asistent personal.Eu nu-mi permit sa mi se ia dretul de asistent personal, mai am doar cativa ani pana la pensie.Doresc sa-i castig un drept pentru ca nu stiu cat mai traiesc si macar sa aiba o pensie atunci cand nu voi mai fi, poate asa va avea cineva grije de ea.Guvernantii nostrii nu se gandesc la cat ne-am chinuit sa-i tinem pe o linie de plutire, sa traiasca si ei in conditii de minima decenta si mai ales la ce se va intampla cu ei atunci cand nu vom mai fi noi parintii.Nici o guvernare nu a facut ceva in aceasta directie astfel incat parintii sa poata sa stie in ce conditii vor ramane copiii lor atunci cand ei nu vor mai fi in viata.Va multumesc |
|
|
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Buna seara,
1. Pensia sociala minima, 350 lei. 2. Normal NU 3. Da, fara probleme 4. Da 5. Da, conform Criteriilor si normelelor pentru incadrarea la pensia de invaliditate Mai multe detalii, AICI si AICI |
|
|
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Buna
Trebuie sa ma duc personal? Mama nu se poate duce? Multumesc! |
|
|
Viata fara iubire este supravietuire.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Se poate duce fara probleme Diana! Multa sanatate si... Doamne-ajuta!
|
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Sandiana
|
|
Am depus contestaţie, căci anii de vechime nu băteau cu realitatea ...
Am ajuns să rămân cu 2 ani si jumătate, după terminarea facultăţii, deşi eu am vreo 8 ani şi ceva! Aştept răspunsul în termenul legal. Vă ţin la curent! O seară faină! |
|
|
Who knows what the tide can bring?!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
Doamne, cat de prost pot sa lucreze astia de la Casa de Pensii!
|
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Sandiana, pokuletz78
|
|
Eu , noi ,ioanahope&ciresaru ... nu intelegem o chestie cat se poate de crestina si de omenie ,si anume ;
O pensie de invaliditate care de fapt este un venit din care traieste omul accidentat sau blonavul, asadar OMUL incapabil de a muncii CUM POATE FI IN CUANTUM DE DOAR 2-300 DE LEI ? Pentru complectarea venitului ce ar trebuii sa faca ? De muncit nu poate ! Ce relevanta are vechimea ,cand de fapt pensionarea nu este un privilegiul,trofeu castigat ?! Care este diferenta dintre mancarea de supravietuire distribuita unui puscarias care este un mare, mare criminal ... si acesti 2-300 de lei cu care traieste un om care nu poate muncii ? Si inca ceva... Fiind in incapacitate permanenta de munca , dar incadrat in munca ... cata vechime in munca sa faci pentru a pretinde o Pensie egala cu Salaruil minim, pe economie ? Este firesc sa muncesti sub Capacitate de munca in timp ce tineretul nu isi gaseste loc de munca ? Pe chestia asta cineva ar trebuii sa ia Premiul Nobel in Economie Sociala. Pe noi acest aspect al muncii din Romania ne surprinde total . |
|
|
" Daca batranetea ar putea si tineretea ar stii ..."
Noi, Mona si Dan ne bucuram de solidaritatea noastra, a tuturor forumistilor. Aveti admiratia noastra ! Fiind aici, simtim prietenia voastra.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: ihdsimmeu
|
|
Credeti ca numai pe voi va surprinde? Ii surprinde pe multi ... si ce daca! Pe si mai multi nu-i surprinde! Pentru ca nu sunt in situatia respectiva! Tragedia este ca din acestia pot fi destul de multi care sa fie surprinsi, dar pentru ca sunt dati si acesti bani!
|
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Ultima editare: by ihdsimmeu.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
|
ioanahope a scris:
(...) O pensie de invaliditate care de fapt este un venit din care traieste omul accidentat sau blonavul, asadar OMUL incapabil de a muncii CUM POATE FI IN CUANTUM DE DOAR 2-300 DE LEI ? Pentru complectarea venitului ce ar trebuii sa faca ? De muncit nu poate!(...) Cine stie, poate politicienii nostri au socotit ce-au socotit, in nas des s-au scobit si vazand cum ii calca FMI-ul pe batatura cu banii imprumutati, au concluzionat ca-i mai bine sa murim cu totii in pensii de mizerie... sa nu ne mai chinuim cu toate dizabilitatile noastre!ihdsimmeu a scris:
Credeti ca numai pe voi va surprinde? Ii surprinde pe multi ... si ce daca! Pe si mai multi nu-i surprinde! Pentru ca nu sunt in situatia respectiva!(...) Promit ca nu mai latru pe net si dupa rezolvarea contestatiei - indiferent de rezolutia data - o sa ma duc sa protestez in fata Ministerului. Pentru ca sunt foarte multe deficiente/inadvertente in aceasta lege.Eu am avut accidentul in ianuarie, am fost "dat afara" printr-o falsa demisie si nu am avut concediu medical - acum asta e ... un caz aparte, dar alta e buba - documentele au fost depuse la sfarsit de martie, programat la grad in aprilie si cu toate actele finalizate in mai. Decizia e datata in iunie! Eu de unde trebuia sa am bani sa traiesc pana in iulie, cand iau primii bani?! Dar de consumabilele medicale altele decat cele suporate de stat?! Dar de recuperare?! Dar de spagi la doctori, la asistente, la portari sau la bucatarese/magazionere? De unde sa ii fi luat?! Asa ca ma duc sa imi atarn o plancarta de gat ... macar sa fie doi nebuni: unul cu barba - in Piata Universitatii, Cezar Avramuta - si in fata Ministerul Muncii Familiei Si Egalitatii De Sanse, unul cu carje, Popovici Nicusor! Sper sa ma ajute Dumnezeu sa fac asta! Caci nu se mai poate! Nu se mai poate!!! O zi cat se poate de faina! |
|
|
Who knows what the tide can bring?!
Ultima editare: by pokuletz78.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: ihdsimmeu
|
|
Nicusor, tocmai partea pe care nu ai citat-o este partea care vorbeste cel mai mult de societatea noastra:
Tragedia este ca din acestia pot fi destul de multi care sa fie surprinsi, dar pentru ca sunt dati si acesti bani! Orince guvern, va proceda in felul in care procedeaza si guvernul actual, pentru ca este "incurajat" de nepasarea spre dispret a societatii fata de persoanele cu dizabilitati (sunt convins ca intelegi de ce urasc sa vad ca in unele situatii (cand simtim ca avem o anumita putere de a decide) facem si noi la fel ca ei)! Ca orice gest de umanitate si de stopare a indiferentei si dispretului, se invata! Intrebarea este: unde? De catre cine? Care ne este punctul de reper? Ii admiram pe cei din Muntenegru! O sa ne treaca si asta, repede! Multa sanatate si... Doamne-ajuta! |
|
|
Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel...Matei 7:12
Doamne...ajuta-ma ca azi, sa fiu mai aproape de Tine decat ieri si maine (daca mai e o zi pentru mine) mai aproape decat azi! AMIN!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
|
Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Mai mult