Bine ai venit, Vizitator
Username: Password:

SUBIECT: Europa League

Rasp: Europa League #38239

Grupele editiei 2014-2015 al Europa League

La Monaco s-a desfasurat tragerea la sorti a celor 12 grupe din sezonul 2014-15 al Europa League, iar echipele noastre au scapat de cei mai grei adversari. Steaua este in grupa cu Dinamo Kiev, Rio Ave si Aalborg, iar Astra se va confrunta cu Salzburg, Celtic si Dinamo Zagreb. Primele meciuri se vor disputa pe 18 septembrie, iar faza grupelor se va incheia pe 11 decembrie.



Componenta grupelor, pana in prezent

Grupa A: Villareal, Monchengladbach, Zurich, Apollon Limassol
Grupa B: Copenhaga, Bruges, Torino, HJK Helsinki
Grupa C: Tottenham, Besiktas, Partizan, Asteras
Grupa D: Salzburg, Celtic, Dinamo Zagreb, Astra
Grupa E: PSV, Panathinaikos, Estoril, Dinamo Moscova
Grupa F: Inter, Dnepr, St Etienne,Qarabaq
Grupa G: Sevilla, Standard, Feyenord, Rijeka
Grupa H: Lile, Wolsburg, Everton, Krasnodar
Grupa I: Napoli, Sparta Praga, Young Boys, Slovan
Grupa J: Dinamo Kiev, Steaua, Rio Ave, Aalborg
Grupa K: Fiorentina, PAOK, Guingamp, Minsk
Grupa L: Metalist, Trabzonspor, Legia, Lokeren

Despre adversarii Stelei

Dinamo Kiev a ajuns in ultimii doi ani in primavara europeana, fiind de fiecare data eliminata in 16-imi, prima runda de dupa terminarea grupelor.

Rio Ave (Portugalia) este la debutul in cupele europene, ajungand in grupe dupa eliminarea a doua echipe suedeze (IFK Goteborg si Elfsborg).

Aalborg din Danemarca nu a avut perfomante notabile, cu exceptia eliminarii echipei spaniole Deportiva La Coruna in editia 2008-09 a Europa League. In sezonul 2007-08 a ajuns in faza grupelor, iar anul trecut a fost eliminata cu mult inaintea acestei faze

Despre adversarii Astrei

Salzburg a ajuns de opt ori in play-off-ul Champions League, iar de sapte ori a fost eliminata. In Europa League insa, performantele au fost bune datorita golgheterului spaniol Soriano. In sezonul trecut austriecii au ajuns in optimi, iar acum trei ani au trecut de grupe. Salzburg a fost eliminata saptamana aceasta in mod surprinzator de Malmo FF in play-off-ul CL.

Celtic a decazut rapid in ultimii doi ani. De la performanta de a bate Barcelona si de a ajunge in optimile Champions League, scotienii au ajuns sa fie batuti fara drept de apel de echipe mult mai mici. Celtic a fost invinsa in ambele meciuri de Legia Varsovia (1-6) in Championms League, insa polonezii au pierdut la masa verde fiindca au folosit un jucator suspendat. Apoi, in play-off-ul Champions League scotienii au fost eliminati de Maribor (Slovenia).

Dinamo Zagreb a ajuns in grupe dupa ce a eliminat Petrolul, iar in ultimele cinci prezente in Europa League s-a oprit in faza grupelor.



In total sunt reprezentate 26 de tari, iar intre cele 48 de echipe se gasesc sapte foste castigatoare ale trofeului.

Finala competitiei va fi pe 27 mai 2015, la Varsovia, iar castigatoarea va primi dreptul de a juca in editia viitoare de Champions League.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Mona si Dan

Rasp: Europa League #38269

Steaua si Astra, in Europa League

UEFA vine cu o veste excelenta pentru formatiile care participa sezonul acesta in Europa League.

Forul european a anuntat ca a marit premiile cu 40 de milioane de euro, bani proveniti din Liga Campionilor.

Astfel, UEFA va imparti 208.75 milioane de euro echipelor din Europa League.



Iata cum vor fi impartiti acesti bani:
  • calificarea in grupe: 1,3 milioane de euro;

  • victorie in grupe: 200 mii euro;

  • egal in grupe: 100 mii euro;

  • calificare in 16-imi: 200 mii euro;

  • calificare in optimi: 350 mii euro;

  • calificare in sferturi: 450 mii euro;

  • calificare in semifinale: 1 milion euro;

  • finalista: 2.5 milioane de euro;

  • castigatoare: 5 milioane de euro.

In total, echipa invingatoare isi poate asigura un premiu total de 9.9 milioane de euro.

Acestor sume li se vor adauga cele din market pool.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Mona si Dan

Rasp: Europa League #38318

Europa League: Rezultatele inregistrate joi seara

Iata rezultatele inregistrate joi seara in prima etapa a grupelor Europa League:

GRUPA A:

Apollon Limassol - Zurich 3-2 (Papoulis '9, Gullon '40, Koch '87 - autogol / Rikan '50, Yapi '53)
Borussia Monchengladbach - Vilarreal 1-1 (Hermann '21 / Uche '68)

GRUPA B:

Brugge - Torino 0-0
FC Copenhaga - HJK 2-0 (Joergensen '68 si '81)

GRUPA C:

Besiktas - Asteras 1-1 (Tore '33 / Parra '88)
Partizan - Tottenham 0-0

GRUPA D:

Dinamo Zagreb - Astra 5-1 (Soudani '17, 24 si 45, Henriquez '70, Coric '90 / Chitu '82)
Red Bull Salzburg - Celtic 2-2 (Alan '36, Soriano '78 / Mubarak '14, Brown '60)

GRUPA E:

PSV Eindhoven - Estoril 1-0 (de Jong '26 - penalti)
Panathinaikos - Dinamo Moscova 1-2 (Dinas '63 / Kokorin '40, Ionov '49)

GRUPA F:

Karabakh - Saint Etienne 0-0
Dnipro - Inter 0-1 (D'Ambrosio '71)

GRUPA G:

Sevilla - Feyenoord 2-0 (Krychowiak '8, M'Bia '31)
Standard Liege - Rijeka 2-0 (Ciman '74, Araujo '87)

GRUPA H:

Everton - Wolfsburg 4-1 (Rodriguez '15 - autogol, Coleman '45+1, Baines '47 - penalti, Mirallas '89 / Rodriguez '90+4)
Lille - Krasnodar 1-1 (Kjaer '63 / Laborde '35)

GRUPA I:

Napoli - Sparta Praga 3-1 (Higuain '23 - penalti, Mertens '51 si 81 / Husbauer '14)
Young Boys - Slovan Bratislava 5-0 (Lecjaks '5, Steffen '29, Nuzzolo '63, Nikci '80, Hoarau '90+2)

GRUPA J:

Rio Ave - Dinamo Kiev 0-3 (Yarmolenko '20, Belhanda '25 si '70)
Steaua - Aalborg 6-0 (Sanmartean '51, Rusescu '59 - penalti si '73, Keseru '61, '65 si '72)

GRUPA K:

Fiorentina - Guingamp 3-0 (Vargas '34, Cuadrado '67, Bernaderschi '88)
PAOK Salonik - Dinamo Minsk 6-1 (Nikolic '4 - autogol, Athanasiadis '11, '16 si '28, Papadopoulos '50, Tzandaris '90 / Nikolic '80)

GRUPA L:

Legia Varsovia - Lokeren 1-0 (Radovic '58)
Metalis Harkov - Trabzonspor 1-2 (Gomenyuk '61 / Contant '25, Papadopoulos '90+3)

Urmatoarea etapa a grupelor e programata peste doua saptamani.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Mona si Dan

Rasp: Europa League #38526

Europa League: Rezultatele inregistrate si clasamentele

Iata rezultatele inregistrate in cea de-a doua etapa a grupelor Europea League, precum si clasamentele din cele 12 grupe:

GRUPA A:

Zurich - Monchengladbach 1-1 (Etoundi '23 / Nordtveit '26)
Villarreal - Apollon 4-0 (Moreno '9 si '82, Gonzalez '44 si '51)

Clasament: 1. Villarreal - 4 puncte, 2. Apollon - 3 puncte, 3. Monchengladbach - 2 puncte si 4. Zurich - 1 punct.

GRUPA B:

HJK - Brugge 0-3 (Heikkinen '19 - autogol, De Sutter '70, Gedoz '78)
Torino - Copenhaga 1-0 (Quagliarella '90+4 - penalti)

Clasament: 1. Brugge - 4 puncte, 2. Torino - 4 puncte, 3. Copenhaga - 3 puncte si 4. HJK - 0 puncte.

GRUPA C:

Asteras - Partizan 2-0 (Usero '22, Parra '52)
Tottenham - Besiktas 1-1 (Kane '27 / Demba Ba '89 - penalti)

Clasament: 1. Asteras - 4 puncte, 2. Besiktas - 2 puncte, 3. Tottenham - 2 puncte si 4. Partizan - 1 punct.

GRUPA D:

Astra - Salzburg 1-2 (Seto '15 / Kampl '35, Soriano '42)
Celtic - Dinamo Zagreb 1-0 (Commons '6)

Clasament: 1. Salzburg - 4 puncte, 2. Celtic - 4 puncte, 3. Dinamo Zagreb - 3 puncte si 4. Astra - 0 puncte.

GRUPA E:

Dinamo Moscova - PSV 1-0 (Zhirkov '90)
Estoril - Panathinaikos 2-0 (Kleber '52, Amado '66)

Clasament: 1. Dinamo Moscova - 6 puncte, 2. Estoril - 3 puncte, 3. PSV - 3 puncte si 4. Panathinaikos - 0 puncte.

GRUPA F:

Inter - Karabakh 2-0 (D'Ambrosio '18, Icardi '85)
Saint Etienne - Dnipro 0-0

Clasament: 1. Inter - 6 puncte, 2. Saint Etienne - 2 puncte, 3. Dnipro - 1 punct si 4. Karabakh - 1 punct.

GRUPA G:

Feyenoord - Standard Liege 2-1 (Beek '47, Manu '84 / Viera '65)
Rijeka - Sevilla 2-2 (Kramaric '53 - penalti, Kvrzic '68 / Aspas '26, M'Bia '90+1)

Clasament: 1. Sevilla - 4 puncte, 2. Standard - 3 puncte, 3. Feyenoord - 3 puncte si 4. Rijeka - 1 punct.

GRUPA H:

Krasnodar - Everton 1-1 (Ari '43 / Eto'o '82)
Wolfsburg - Lille 1-1 (De Bruyne '82 / Origi '77 - penalti)

Clasament: 1. Everton - 4 puncte, 2. Krasnodar - 2 puncte, 3. Lille - 2 puncte si 4. Wolfsburg - 1 punct.

GRUPA I:

Slovan Bratislava - Napoli 0-2 (Hamsik '35, Higuain '74)
Sparta Praga - Young Boys 3-1 (Vacha '27, Lafata '28 si '85 / Hoarau '52)

Clasament: 1. Napoli - 6 puncte, 2. Young Boys - 3 puncte, 3. Sparta Praga - 3 puncte si 4. Slovan - 0 puncte.

GRUPA J:

Dynamo Kiev - Steaua 3-1 ((Yarmolenko '40, Kravets '66, Teodorczyk '90+2 / Rusescu '89)
Aalborg - Rio Ave 1-0 (Helenius '46)

Clasament: 1. Dinamo Kiev - 6 puncte, 2. Steaua - 3 puncte, 3. Aalborg - 3 puncte si 4. Rio Ave - 0 puncte.

GRUPA K:

Dinamo Minsk - Fiorentina 0-3 (Aquilani '33, Ilicic '61, Bernadeschi '67)
Guingamp - PAOK 2-0 (Marveaux '47 si '50)

Clasament: 1. Fiorentina - 6 puncte, 2. PAOK - 3 puncte, 3. Guingamp - 3 puncte si 4. Dinamo Minsk - 0 puncte.

GRUPA L:

Lokeren - Metalist Harkov 1-0 (Pauw '74)
Trabzonspor - Legia Varsovia 0-1 (Kucharczyk '16)

Clasament: 1. Legia Varsovia - 6 puncte, 2. Trabzonspor - 3 puncte, 3. Lokeren - 3 puncte si 4. Metalist - 0 puncte.

Etapa urmatoarea a grupelor, a 3-a, e programata pe 23 octombrie.

*Tare mi-e teama, dupa jocurile facute de Steaua si Astra, ca niciuna nu va prinde "primavara europeana" jucand asa cum au facut-o in aceasta etapa. Asta e, astia sunt si cu ei ne "mandrim" ;)
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: Europa League #38812

Europa League: Rezultatele inregistrate joi si clasamentele

Iata rezultatele inregistrate joi seara in meciurile programate in etapa a 3-a a grupelor Europa League:

GRUPA A:

Monchengladbach - Apollon 5-0 (Traore '11 si '67, Hrgota '56, Herrmann '83, Hazard '90)
Villarreal - FC Zurich 4-1 (Cani'6, Vietto '57, Soriano '60, dos Santos '78 / Schoenbaechler '43)

Clasament: 1. Villarreal - 7 puncte, 2. Monchengladbach - 5 puncte, 3. Apollon - 3 puncte si 4. Zurich - 1 punct.

GRUPA B:

Brugge - FC Copengaha 1-1 (Vazquez '90 / Amartey '89)
Torino - HJK 2-0 (Molinaro '35, Amauri '58)

Clasament: 1. Torino - 7 puncte, 2. Brugge - 5 puncte, 3. Copenhaga - 4 puncte si 4. HJK - 0 puncte.

GRUPA C:

Partizan - Besiktas 0-4 (Kavlak '18, Ba '45, Ozyakup '52, Tore '54)
Tottenham - Asteras 5-1 (Kane '13, 76 si 81, Lamela '30 si '66 / Barrales '89)

Clasament: 1. Besiktas - 5 puncte, 2. Tottenham - 5 puncte, 3. Asteras - 4 puncte si 4. Partizan - 1 punct.

GRUPA D:

Celtic - Astra 2-1 (Scepovic '73, Johansen '79 / Enache '81)
Salzburg - Dinamo Zagreb 4-2 (Alan '14, '45 si '52, Silva '49 / Ademi '81, Henriquez '89)

Clasament: 1. Salzburg - 7 puncte, 2. Celtic - 7 puncte, 3. Dinamo Zagreb - 3 puncte si 4. Astra - 0 puncte.

GRUPA E:

Estoril - Dinamo Moscova 1-2 (Tavares '90 / Kokorin '52, Zhirkov '80)
PSV - Panathinaikos 1-1 (Depay '43 / Ajagun '87)

Clasament: 1. Dinamo Moscova - 9 puncte, 2. PSV - 4 puncte, 3. Estoril - 3 puncte si 4. Panathinaikos - 1 punct.

GRUPA F:

Dnipro - Karabakh 0-1 (Muarem '21)
Inter - Saint Etienne 0-0

Clasament: 1. Inter - 7 puncte, 2. Karabakh - 4 puncte, 3. Saint Etienne - 3 puncte si 4. Dnipro - 0 puncte.

GRUPA G:

Rijeka - Feyenoord 3-1 (Kramaric '63, '71 si '76 - penalti / Toornstra '66)
Standard Liege - Sevilla 0-0

Clasament: 1. Sevilla - 5 puncte, 2. Standard - 4 puncte, 3. Rijeka - 4 puncte si 4. Feyenoord - 3 puncte.

GRUPA H:

FC Krasnodar - Wolfsburg 2-4 (Granqvist '51 - penalti, Wanderson '86 / Granqvist '37 - autogol, De Bruyne '46 si '80, Gustavo '64)
Lille - Everton 0-0

Clasament: 1. Everton - 5 puncte, 2. Wolfsburg - 4 puncte, 3. Lille - 3 puncte si 4. Krasnodar - 2 puncte.

GRUPA I:

Slovan Bratislava - Sparta Praga 0-3 (Lafata '56, Konate '61, Krejci '81)
Young Boys - Napoli 2-0 (Hoarau '52, Bertone '90)

Clasament: 1. Young Boys - 6 puncte, 2. Sparta Praga - 6 puncte, 3. Napoli - 6 puncte si 4. Slovan - 0 puncte.

GRUPA J:

Aalborg - Dinamo Kiev 3-0 (Enevoldsen '11, Thomsen '39 si '90)
Steaua - Rio Ave 2-1 (Rusescu '17 si '45 / Del Valle '48)

Clasament: 1. Steaua - 6 puncte, 2. Dinamo Kiev - 6 puncte, 3. Aalborg - 6 puncte si 4. Rio Ave - 0 puncte.

GRUPA K:

Dinamo Minsk - Guingamp 0-0
PAOK Salonic - Fiorentina 0-1 (Vargas '38)

Clasament: 1. Fiorentina - 9 puncte, 2. Guingamp - 4 puncte, 3. PAOK - 3 puncte si 4. Dinamo Minsk - 1 punct.

GRUPA L:

Metalist Harkov - Legia Varsovia 0-1 (Duda '28)
Tranbzonspor - Lokeren 2-0 (Yatabare '54, Constant '86)

Clasament: 1. Legia - 9 puncte, 2. Trabzonspor - 6 puncte, 3. Lokeren - 3 puncte si 4. Metalist Harkov - 0 puncte.


Urmatoarea etapa, a 4-a, va avea loc peste doua saptamani.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Mona si Dan

Rasp: Europa League #39010

Europa League: Rezultatele inregistrate si clasamentele

Iata rezultatele inregistrate joi seara in meciurile din etapa cu numarul 5 a grupelor Europa League:

GRUPA A:

Zurich - Villarreal 3-2 (Etoundi '21, Buff '26, Chikhaoui '29 / Pina '19, Moreno '24)
Apollon - M'Gladbach 0-2 (Raffael '55, Herrmann '90+5)

Clasament: 1. M'Gladbach - 8p, 2. Villarreal - 7p, 3. Zurich - 4p si 4. Apollon - 3p.


GRUPA B:

HJK - Torino 2-1 (Baah '60, Moren '81 / Quagliarella '90)
FC Copenhaga - Club Brugge 0-4 (Refaelov '7, '30 si '36, Vormer '60)

Clasament: 1. Brugge - 8p, 2. Torino - 7p, 3. Copenhaga - 4p si 4. HJK - 3p.


GRUPA C:

Asteras - Tottenham 1-2 (Barrales '90 - penalti / Townsend '36 - penalti, Kane '42)
Besiktas - Partizan 2-1 (Demba Ba '57 - penalti si '61 / Markovic '77)

Clasament: 1. Tottenham - 8p, 2. Besiktas - 8p, 3. Asteras - 4p si 4. Partizan - 1p.


GRUPA D:

Astra - Celtic 1-1 (Amorim '79 / Johansen '32)
Dinamo Zagreb - Red Bull Salzburg 1-5 (Henriquez '60 / Soriano '39, '64 si '85, Kampl '59, Bruno '71)

Clasament: 1. Salzburg - 10p, 2. Celtic - 8p, 3. Dinamo Zagreb - 3p si 4. Astra - 1p.


GRUPA E:

Dinamo Moscova - Estoril 1-0 (Kuranyi '77)
Panathinaikos - PSV 2-3 (Ajagun '11, Petric '43 / Depay '27, De Jong '65, Wijnaldum '78)

Clasament: 1. Dinamo Moscova - 12p, 2. PSV - 7p, 3. Estoril - 3p si 4. Panathinaikos - 1p.


GRUPA F:

Karabakh - Dnipro 1-2 (George '36 / Kalinic '15 si 73)
Saint Etienne - Inter 1-1 (Sall '50 / Dodo '33)

Clasament: 1. Inter - 8p, 2. Saint Etienne - 4p, 3. Dnipro - 4p si 4. Karabakh - 4p.


GRUPA G:

Feyenoord - Rijeka 2-0 (Ahmadi '8, Immers '20)
Sevilla - Standard Liege 3-1 (Gameiro '18, Reyes '41, Bacca '90 / M'Poku '32)

Clasament: 1. Sevilla - 8p, 2. Feyenoord - 6p, 3. Standard - 4p si Rijeka - 4 p.


GRUPA H:

Everton - Lille 3-0 (Osman '27, Jagielka '42, Naismith '61)
Wolfsburg - FC Krasnodar 5-1 (Hunt '47 si '57, Guilavogui '73, Bendtner '89 - penalti si '90 / Wanderson '72)

Clasament: 1. Everton - 8p, 2. Wolfsburg - 7p, 3. Lille - 3p si 4. Krasnodar - 2p.


GRUPA I:

Napoli - Young Boys 3-0 (De Guzman '45+2, '65 si '83)
Sparta Praga - Slovan Bratislava 4-0 (Lafata '29 si '84, Krejci '32, Nhamoinesu '75)

Clasament: 1. Sparta Praga - 9p, 2. Napoli - 9p, 3. Young Boys - 6p si Slovan - 0p.


GRUPA J:

Dinamo Kiev - Aalborg 2-0 (Vida '70, Gorter '90 - autogol)
Rio Ave - Steaua 2-2 (Lopes '35 si '77 - penalti / Keseru '60, Filip '90+4)

Clasament: 1. Dinamo Kiev - 9 p, 2. Steaua - 7p, 3. Aalborg - 6p si 4. Rio Ave - 1p.


GRUPA K:

Fiorentina - PAOK Salonic 1-1 (Pasqual '88 / Martens '81)
Guingamp - Dinamo Minsk 2-0 (Beauvue '44, Mandanne '86)

Clasament: 1. Fiorentina - 10p, 2. Guingamp - 7p, 3. PAOK - 4p si 4. Dinamo Minsk - 1p.


GRUPA L:

Legia Varsovia - Metalist Harkov 2-1 (Saganowski '29, Duda '84 / Kobin '22)
Lokeren - Trabzonspor 1-1 (Patosi '5 / Waris '45+1)

Clasament: 1. Legia - 12p, 2. Trabzonspor - 7p, 3. Lokeren - 4p si Harkov - 0p.

*primele doua clasate obtin calificarea in faza urmatoare a competitiei

Etapa urmatoare va avea loc peste trei saptamani.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Mona si Dan

Rasp: Europa League #39294

Europa League: Rezultatele inregistrate joi si clasamentele

Iata rezultatele inregistrate joi seara in meciurile din penultima etapa a grupelor Europa League:

GRUPA A:

Zurich - Apollon 3-1 (Djimsiti '32, Chikhaoui '39 - penalti si '59 - penalti / Rosa '23)
Villarreal - Monchengladbach 2-2 (Vietto '26, Cheryshev '63 / Raffael '55, Xhaka '67)

Clasament:

1. Monchengladbach - 9p
2. Villarreal - 8p
3. Zurich - 7p
4. Apollon - 3p


GRUPA B:

HJK - FC Copenhaga 2-1 (Baah '29, Kandji '90+4 / Nilsson '90)
Torino - Brugge 0-0

Clasament:

1. Brugge - 9p
2. Torino - 8p
3. HJK - 6p
4. Copenhaga - 4p


GRUPA C:

Asteras - Besiktas 2-2 (Barrales '72, Parra '83 / Demba Ba '15, Tore '62 - penalti)
Tottenham - Partizan 1-0 (Stambouli '51)

Clasament:

1. Tottenham - 11p
2. Besiktas - 9p
3. Asteras - 5p
4. Partizan - 1p


GRUPA D:

Astra - Dinamo Zagreb 1-0 (Bukari '50)
Celtic - Red Bull Salzburg 1-3 (Johansen '30 / Alan '8 si '13, Keyta '90)

Clasament:

1. Red Bull - 13p
2. Celtic - 8p
3. Astra - 4p
4. Zagreb - 3p


GRUPA E:

Dinamo Moscova - Panathinaikos 2-1 (Triantafyllopoulos '55 - autogol, Ionov '61 / Berg '14)
Estoril - PSV (meciul a fost suspendat la pauza din cauza vremii; la acel moment, scorul era 3-2)

Clasament:

1. Dinamo Moscova - 15p
2. PSV - 7p (-1 joc)
3. Estoril - 3p (-1 joc)
4. Panathinaikos - 1p


GRUPA F:

Inter - Dnipro 2-1 (Kuzmanovici '30, Osvaldo '50 / Rotan '16)
Saint Etienne - Karabakh 1-1 (van Wolfswinkel '21 / Nadirov '15)

Clasament:

1. Inter - 11p
2. Saint Etienne - 5p
3. Karabakh - 5p
4. Dnipro - 4p


GRUPA G

Rijeka - Standard Liege 2-0 (Moises '25, Kramaric '34 - penalti)
Feyenoord - Sevilla 2-0 (Toornstra '56, El Ahmadi '83)

Clasament:

1. Feyenoord - 9p
2. Sevilla - 8p
3. Rijeka - 7p
4. Standard - 4p


GRUPA H:

Krasnodar - Lille 1-1 (Ari '35 / Roux '79)
Wolfsburg - Everton 0-2 (Lukaku '43, Mirallas '75)

Clasament:

1. Everton - 11p
2. Wolfsburg - 7p
3. Lille - 4p
4. Krasnodar - 3p


GRUPA I:

Slovan Bratislava - Young Boys 1-3 (Soumah '11 / Hoarau '9 - penalti, Kubo '18 si '63)
Sparta Praga - Napoli 0-0

Clasament:

1. Sparta Praga - 10p
2. Napoli - 10p
3. Young Boys - 9p
4. Slovan - 0p


GRUPA J:

Aalborg - Steaua 1-0 (Enevoldsen '72)
Dinamo Kiev - Rio Ave 2-0 (Lens '53, Veloso '77)

Clasament:

1. Dinamo Kiev - 12p
2. Aalborg - 9p
3. Steaua - 7p
4. Rio Ave - 1p


GRUPA K:

Dinamo Minsk - PAOK Salonic 0-2 (Athanasiadis '82 si '88)
Guingamp - Fiorentina 1-2 (Beauvue '45 - penalti / Marin '6, Babacar '13)

Clasament:

1. Fiorentina - 13p
2. PAOK - 7p
3. Guingamp - 7p
4. Dinamo Minsk - 1p


GRUPA L:

Trabzonspor - Metalist Harkov 3-1 (Belkalem '36, Ekici '87, Horyainov '90+4 - autogol / Gomenyuk '68)
Lokeren - Legia Varsovia 1-0 (Vanaken '7)

Clasament:

1. Legia - 12p
2. Trabzonspor - 10p
3. Lokeren - 7p
4. Metalist - 0p


*Primele doua clasate in fiecare grupa obtin calificarea in 16-imi.

Ultima etapa va avea loc peste doua saptamani si programeaza meciurile: Steaua - Dinamo Kiev si Rio Ave - Aalborg.

Pentru a se califica, Steaua trebuie s-o invinga pe Dinamo Kiev, iar Aalborg sa nu castige in Portugalia.

FORZA STEAUA
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Mona si Dan

Rasp: Europa League #39487

Europa League: Rezultatele inregistrate joi si clasamentele

Iata rezultatele inregistrate joi seara in meciurile din penultima etapa a grupelor Europa League:

GRUPA A:

Zurich - Apollon 3-1 (Djimsiti '32, Chikhaoui '39 - penalti si '59 - penalti / Rosa '23)
Villarreal - Monchengladbach 2-2 (Vietto '26, Cheryshev '63 / Raffael '55, Xhaka '67)

Clasament:

1. Monchengladbach - 9p
2. Villarreal - 8p
3. Zurich - 7p
4. Apollon - 3p


GRUPA B:

HJK - FC Copenhaga 2-1 (Baah '29, Kandji '90+4 / Nilsson '90)
Torino - Brugge 0-0

Clasament:

1. Brugge - 9p
2. Torino - 8p
3. HJK - 6p
4. Copenhaga - 4p


GRUPA C:

Asteras - Besiktas 2-2 (Barrales '72, Parra '83 / Demba Ba '15, Tore '62 - penalti)
Tottenham - Partizan 1-0 (Stambouli '51)

Clasament:

1. Tottenham - 11p
2. Besiktas - 9p
3. Asteras - 5p
4. Partizan - 1p


GRUPA D:

Astra - Dinamo Zagreb 1-0 (Bukari '50)
Celtic - Red Bull Salzburg 1-3 (Johansen '30 / Alan '8 si '13, Keyta '90)

Clasament:

1. Red Bull - 13p
2. Celtic - 8p
3. Astra - 4p
4. Zagreb - 3p


GRUPA E:

Dinamo Moscova - Panathinaikos 2-1 (Triantafyllopoulos '55 - autogol, Ionov '61 / Berg '14)
Estoril - PSV (meciul a fost suspendat la pauza din cauza vremii; la acel moment, scorul era 3-2)

Clasament:

1. Dinamo Moscova - 15p
2. PSV - 7p (-1 joc)
3. Estoril - 3p (-1 joc)
4. Panathinaikos - 1p


GRUPA F:

Inter - Dnipro 2-1 (Kuzmanovici '30, Osvaldo '50 / Rotan '16)
Saint Etienne - Karabakh 1-1 (van Wolfswinkel '21 / Nadirov '15)

Clasament:

1. Inter - 11p
2. Saint Etienne - 5p
3. Karabakh - 5p
4. Dnipro - 4p


GRUPA G

Rijeka - Standard Liege 2-0 (Moises '25, Kramaric '34 - penalti)
Feyenoord - Sevilla 2-0 (Toornstra '56, El Ahmadi '83)

Clasament:

1. Feyenoord - 9p
2. Sevilla - 8p
3. Rijeka - 7p
4. Standard - 4p


GRUPA H:

Krasnodar - Lille 1-1 (Ari '35 / Roux '79)
Wolfsburg - Everton 0-2 (Lukaku '43, Mirallas '75)

Clasament:

1. Everton - 11p
2. Wolfsburg - 7p
3. Lille - 4p
4. Krasnodar - 3p


GRUPA I:

Slovan Bratislava - Young Boys 1-3 (Soumah '11 / Hoarau '9 - penalti, Kubo '18 si '63)
Sparta Praga - Napoli 0-0

Clasament:

1. Sparta Praga - 10p
2. Napoli - 10p
3. Young Boys - 9p
4. Slovan - 0p


GRUPA J:

Aalborg - Steaua 1-0 (Enevoldsen '72)
Dinamo Kiev - Rio Ave 2-0 (Lens '53, Veloso '77)

Clasament:

1. Dinamo Kiev - 12p
2. Aalborg - 9p
3. Steaua - 7p
4. Rio Ave - 1p


GRUPA K:

Dinamo Minsk - PAOK Salonic 0-2 (Athanasiadis '82 si '88)
Guingamp - Fiorentina 1-2 (Beauvue '45 - penalti / Marin '6, Babacar '13)

Clasament:

1. Fiorentina - 13p
2. PAOK - 7p
3. Guingamp - 7p
4. Dinamo Minsk - 1p


GRUPA L:

Trabzonspor - Metalist Harkov 3-1 (Belkalem '36, Ekici '87, Horyainov '90+4 - autogol / Gomenyuk '68)
Lokeren - Legia Varsovia 1-0 (Vanaken '7)

Clasament:

1. Legia - 12p
2. Trabzonspor - 10p
3. Lokeren - 7p
4. Metalist - 0p

Steaua a ratat calificarea in primavara Europa League dupa ce a fost invinsa pe teren propriu, scor 0-2, de Dinamo Kiev, in ultimul meci din grupa J a Europa League. Steaua a primit un gol din ofsaid si a avut un penalti neacordat. Victoria era singura varianta a stelistilor pentru a mai putea spera la primavara europeana, astfel ca formatia pregatita de Costel Galca a inceput in forta confruntarea disputata in fata unor tribune aproape goale pe National Arena.

Romania se afla in lupta cu Austria pentru locul 15, ultimul care permite trimiterea a doua echipe in Liga Campionilor si a trei in Europa League.

In acest moment, Romania are 26.299 puncte, in timp ce Austria are 25.675.

Problema e ca austriecii inca mai au o reprezentanta in Europa League: Red Bull Salzburg, care a umilit-o joi seara pe Astra. In rezultate, avantajul Romaniei in fata Austriei se traduce in doua victorii sau o victorie si doua egaluri. Astfel, pentru a putea trimite doua echipe in Liga Campionilor din sezonul 2016/2017, trebuie ca Salzburg sa fie eliminata in 16-imi.

In sezonul urmator, Romania va trimite o echipa in Liga Campionilor si trei in Europa League, la fel ca-n acest sezon.

20.5 de puncte (5.125 medie) au strans Steaua (9.5p), Astra (6p), Petrolul (3.5p) si CFR Cluj (1.5p) in aceasta editie a cupelor europene.

*Primele doua clasate in fiecare grupa obtin calificarea in 16-imi.

Ultima etapa e programata peste doua saptamani.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Mona si Dan

Rasp: Europa League #39522

Meciuri de foc in 16-imile Europa League

Tragerea la sorti a meciurilor din 16-imile de finala ale Europa League a avut loc luni duapa-amiaza, la Nyon.

Iata programul meciurilor:

Young Boys - Everton
Torino - Athletic Bilbao
Sevilla - Monchengladbach
Wolfsburg - Sporting Lisabona
Ajax Amsterdam - Legia Varsovia
Aalborg - Brugge
Anderlecht - Dinamo Moscova
Dnipro - Olympiakos
Trabzonspor - Napoli
Guingamp - Dinamo Kiev
Villarreal - Red Bull Salzburg
AS Roma - Feyenoord
PSV Eindhoven - Zenit
Liverpool - Besiktas
Tottenham - Fiorentina
Celtic - Inter

Meciurile din 16-imi sunt programate pe 19 februarie (turul), respectiv 26 februarie (returul).
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Mona si Dan

Rasp: Europa League #40162

Rezultatele inregistrate in Europa League

Iata mai jos rezultatele inregistrate in partidele din mansa tur a saisprezecimilor de finala din Europa League.

* Young Boys - Everton 1-4 (Hoarau '10/ Lukaku '24 '39 '58, Coleman '28)

* FC Torino - Athletic Bilbao 2-2 (Maxi Lopez '18 '42/ Williams '9, Gurpegi '73)

* Wolfsburg - Sporting Lisabona 2-0 (Dost '46 '63)

* Dnepr Dnepropetrovsk - Olympiakos 2-0 (Kankava '50, Rotan '54)

* Trabzonspor - Napoli 0-4 (Henrique '6, Higuain '20, Gabbiadini '27, Zapata '90+2)

* AS Roma - Feyenoord 1-1 (Gervinho '22/ Kazim '55)

* PSV Eindhoven - Zenit Sankt Petersburg 0-1 (Hulk '64)

* Aalborg BK - Brugge KV 1-3 (Helenius '71/ Oulare '25, Refaelov '29, Petersen '61)

* Anderlecht - Dinamo Moscova 0-0

* FC Liverpool - Besiktas Istanbul 1-0 (Balotelli '85)

* Tottenham Hotspur - Fiorentina 1-1 (Soldado '6/ Basanta '36)

* Celtic Glasgow - Inter Milano 3-3 (Armstrong '24, Campagnaro '26, Guidetti '93/ Shaqiri '4, Palacio '13 '45)

* Guingamp - Dinamo Kiev 2-1 (Beauvue '72, Diallo '75/ Veloso '19)

* Villarreal - FC Salzburg 2-1 (Uche '32, Cheryshev '54/ Soriano '48)

* AFC Ajax - Legia Varsovia 1-0 (Milik '35)

* FC Sevilla - Borussia Monchengladbach 1-0 (Iborra '70)

Partidele retur se vor disputa saptamana viitoare.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: Europa League #40218

Europa League: Rezultatele din 16-imi si echipele calificate in optimi

Feyenoord - AS Roma 1-2 (Manu '57 / Ljaic '45, Gervinho '60) (in tur 1-1)

Athletic Bilbao - Torino 2-3 (Iraola '44, De Marcos '61 / Quagliarella '15, Lopez '45, Darmian '68) (in tur 2-2)

Brugge - Aalborg 3-0 (Vazquez '10, Oulare '64, Bolingoli '74) (in tur 3-1)

Napoli - Trabzonspor 1-0 (De Guzman '19) (in tur 4-0)

Sporting Lisabona - Wolfsburg 0-0 (in tur 0-2)

Everton - Young Boys 3-1 (Lukaku '26, '30, Mirallas '42 / Vilotici '13) (in tur 4-1)

Olympiakos - Dnipro 2-2 (Mitroglou '14, Dominguez '90 / Fedetskiy '22, Kalinici '90) (in tur 0-2)

Besiktas - Liverpool 5-4 dupa penaltiuri (Arslan '72 in timpul regulamentar) (in tur 0-1)

Dinamo Moscova - Anderlecht 3-1 (Kozlov '47, Yusupov '64, Kuraniy '90 / Mitrovici '29) (in tur 0-0)

Zenit - PSV Einhoven 3-0 (Rondon '29, '67, Hulk '48) (in tur 1-0)

Borussia Moenchengladbach - Sevilla 2-3 (Xhaka '19, Hazard '29 / Bacca '8, Vitolo '26, '79) (in tur 0-1)

Fiorentina - Tottenham 2-0 (Gomez '54, Salah '71) (in tur 1-1)

Inter - Celtic 1-0 (Guarin '88) (in tur 3-3)

Legia Varsovia - Ajax 0-3 (Milik '12, '43, Serero '13) (in tur 0-1)

Red Bull Salzburg - Villarreal 1-3 (Djuricin '18 / Vietto '33, '76, Dos Santos '79) (in tur 1-2)

Dinamo Kiev - Guingamp 3-1 (Teodorczyk '31, Buyalski '46, Gusev '75 / Mandanne '66) (in tur 1-2)

*echipele cu numele ingrosat s-au calificat in optimi

Tragerea la sorti a meciurilor din optimi va avea loc vineri. Prima mansa se va disputa pe 12 martie, iar returul o saptamana mai tarziu.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: Europa League #40219

Tragerea la sorti a optimilor Europa League: Iata programul meciurilor

Vineri dupa-amiza a avut loc tragerea la sorti a meciurilor din optimile de finala ale Europa League.

Capul de afis al acestei runde va fi confruntarea dintre gruparile italiene AC Fiorentina si AS Roma. Alte meciuri de foc sunt Wolfsburg - Inter si Villarreal - Sevilla.

Dar iata care sunt meciurile din optimile Europa League:

1. Everton - Dinamo Kiev
2. Dnipro - Ajax
3. Zenit - Torino
4. Wolfsburg - Inter
5. Villarreal - Sevilla
6. Napoli - Dinamo Moscova
7. Brugge - Besiktas
8. Fiorentina - AS Roma

Jcurile se vor disputa pe 12 martie (turul), respectiv 19 martie (returul).

Finala competitiei va avea loc pe 27 mai, la Varsovia.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Ultima editare: by daniel.
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: Europa League #40337

Europa League: Rezultatele inregistrate in optimile de finala

Rezultatele inregistrate, joi seara, in prima mansa a optimilor de finala din Europa League.

Fiorentina - AS Roma 1-1 (Ilicici '17 / Keita '77)

Everton - Dinamo Kiev 2-1 (Naismith '39, Lukaku '82 / Gusev '14)

Napoli - Dinamo Moscova 3-1 (Higuain '25, '31, '55 / Kuraniy '2)

Villareal - Sevilla 1-3 (Vietto '48 / Vitolo '1, Mbia '26, Gameiro '50)

Zenit - Torino 2-0 (Witsel '38, Criscito '53)

Brugge - Besiktas 2-1 (De Sutter '62, Rafaelov '79 / Tore '46)

Dnepr - Ajax 1-0 (Zozulya '30)

Wolfsburg - Inter 3-1 (Naldo '28, De Bruyne '63, '76 / Palacio '6)

Mansa retur va avea loc peste o saptamana.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: Europa League #40397

Europa League: Rezultatele din optimi si echipele calificate in sferturi

Ajax - Dnepr 2-1 (Bazoer '60, der Hoorn '117 /Konoplyanka 97) (in tur 0-1)
Torino - Zenit 1-0 (Glik '90) (in tur 0-2)
Besiktas - Brugge 1-3 (Motta '48 / De Sutter '61, Mbombo '80, 90) (in tur 1-2)
Inter - Wolfsburg 1-2 (Palacio '71 / Caligiuri '24, Bendtner '90) (in tur 1-3)
Sevilla - Villareal 2-1 (Iborra '69, Suarez '83 / Dos Santos '73) (in tur 3-1)
AS Roma - Fiorentina 0-3 (Rodriguez '9, Alonso '18, Basanta '22) (in tur 1-1)
Dinamo Kiev - Everton 5-2 (Yarmolenko '21, Teodorczyk '35, Veloso '37, Gusev '57, Antunes '76 / Lukaku '29, Jagielka '82) (in tur 1-2)
Dinamo Moscova - Napoli 0-0 (in tur 1-3)

*echipa cu numele ingrosat s-a calificat in sferturi

Europa League: Programul meciurilor din sferturile de finala

  • FC Sevilla - Zenit
  • Dnepr - Brugge
  • Dinamo Kiev - Fiorentina
  • Wolfsburg - Napoli
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.

Rasp: Europa League #40586

Rezultatele din sferturile Europa League

* Club Brugge - Dnipro 0-0

* Dinamo Kiev - Fiorentina 1-1
Au marcat: Lens '36/ Babacar '90+2

* Sevilla - Zenit St. Petersburg 2-1
Au marcat: Bacca '73, Suarez '89/ Ryazantsev '29

* Wolfsburg - SSC Napoli 1-4
Au marcat: Bandtner '80/ Higuain '15, Hamsik '23 '64, Gabbiadini '77

Partidele retur sunt programate in data de 23 aprilie.
  • daniel
  • Avatarul lui daniel
  • Deconectat
  • Administrator
  • Cuget, deci exist!
  • Posts: 15911
  • Thank you received: 5082
  • Karma: 39
Respecta-te pe tine insuti si ceilalti la randul lor te vor respecta!
Administratorul a dezactivat accesul public la scriere.
Următorii utilizatori v-au mulțumit: Mona si Dan

Prin accesarea acestui site, ești de acord cu faptul că folosim cookies .